Karta podatkowa
Karta podatkowa jest jedną z dostępnych form opodatkowania, na podstawie której dokonywane są rozliczenia z urzędem skarbowym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Uważana jest przy tym za jedną z najprostszych form rozliczeniowych. Atutem takiego rozwiązania jest brak konieczności prowadzenia księgowości oraz podatek dochodowy niezależny od wysokości osiąganych dochodów.
Wyliczenie podatku nie jest proste – podatnik nie może dokonać tego samodzielnie. Wysokość daniny zależy od wielu czynników, m.in. przedmiotu prowadzonej działalności, liczby zatrudnianych pracowników, a nawet... liczby mieszkańców w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej. Dlatego wysokość podatku ustalana jest zawsze na początku nowego roku przez urząd skarbowy.
Warto przy tym mieć świadomość, że karta podatkowa – mimo prowadzenia działalności w zakresie wyżej wymienionym – nie zawsze będzie opłacalna. Takie rozwiązanie będzie korzystne w przypadku firm zatrudniających niewielką liczbę pracowników. Warto więc dokładnie rozważyć wszystkie "za i przeciw", a po analizie czynników, takich jak np. stawki, limit przychodów, podjąć właściwą decyzję.
Prawa i obowiązki
Karta podatkowa nakłada na przedsiębiorców wiele praw i obowiązków, których należy bezwzględnie przestrzegać. Podatnicy nie muszą prowadzić ksiąg rachunkowych. Rozliczenie roczne także ich nie dotyczy. Koniecznością jest jednak wystawianie faktur i rachunków – na żądanie klientów. Ponadto zobowiązani są do przechowywania kopii dokumentów sprzedażowych przez okres 5 lat podatkowych.